Технологічні аспекти

15 жовт 2017

1. Фунгіциди та регулятори росту рослин.

Як показали спільні дослідження компаній Монсанто та БАСФ, застосування препарату Карамба в регламентованій нормі у фазі п’ятого листка не лише знімає проблему поширення хвороб в осінній період, але й суттєво підвищує зимостійкість. Це відбувається за рахунок запобігання видовженню гіпокотиля. Протягом ріпакового сезону 2010-2011рр. було доведено високу ефективність застосування Карамби навіть на гібридах Декалб із підвищеною зимостійкістю – ДК Секюр та ДК Серенада. У цих гібридів гіпокотиль не переростає ні при яких умовах – це генетично обумовлена особливість. Очевидно дія препарату була спрямована, також, на збільшення вмісту сухих речовин в клітинному сокові рослин, оскільки після суворих умов перезимівлі, на ділянках, де застосовували цей препарат, збереглось на 15-20 % більше рослин, ніж на ділянках контролю.
При ранніх і надранніх термінах сівби, а також при затягуванні осіннього періоду вегетації, може виникати необхідність дворазового використання регуляторів. Осінній сезон вегетації ріпака в умовах стійкого зволоження яскраво продемонстрував необхідність дотримання регламенту застосування препаратів. Нерегламентоване застосування зареєстрованих регуляторів росту не змогло ефективно зупинити динаміку ростових процесів, багато господарів були вимушені вносити хлормекватхлоридні препарати. Наша рекомендація наступна – краще запобігти переростанню вносячи препарат повною нормою в фазу п’ятого листка (при потребі контролюючи ріст в фазі шостого і сьомого листків), ніж намагатись спиняти ріст меншими дозами, особливо коли рослини ріпаку озимого уже мають 8-9 листків.

 

2. Система удобрення.

 

Для найбільш повної реалізації потенціалу продуктивності гібридів, ми рекомендуємо проводити розрахунки норм добрив під запланований врожай (виходячи із наступних величин виносу на кожну тону врожаю: N – 60 кг, Р – 30 кг, К – 65 кг, S – 20). Наприклад, якщо планова врожайність ріпаку озимого складає 4 т/га, то у грунті повинно бути доступного азоту 240 кг/га д.р. З цієї норми потрібно вирахувати дозу, яка була внесена з осені (наприклад N30 після збирання зернового попередника) та грунтові запаси (частіше за все 50-70 кг/га, в середньому – 60). Тобто, навесні потрібно внести дозу – 150 кг/га д.р., що еквівалентне, приблизно, 450 кг аміачної селітри.
Термін внесення селітри – по мерзло-талому грунті. Гібриди ріпаку від насіннєвої компанії Декалб відновлюють вегетацію в різні строки. Найпершим відновлює вегетацію Екзекютів, потім Екзотік, за ними – Екстенд та Екзагон. Гібриди з підвищеною зимостійкістю ДК Секюр та ДК Серенада, ДК Секвоя та ДК Седона відновлюють вегетацію найпізніше. Розбіжність між гібридом, Екзекютів та ДК Секюр може становити до 6-7 днів. Радимо врахувати цей факт при організації підживлення наших гібридів озимих ріпаків та першими підживлювати саме ті гібриди, що раніше стартують навесні.
Спосіб внесення добрив –розкидачами із відцентровим робочим апаратом або зерновими сівалками типу СЗ-3,6. Останній спосіб, краще запобігає поверхневому змиву добрив, і він має переваги на схилових землях.
Якщо з осені, під основний обробіток, не вносили фосфорно-калійні добрива, є допустимим використання навесні нітроамофоски в нормі 4-5 ц/га фізичної маси(N64-80Р64-80 К64-80) та аміачної селітри – до 3 ц. В такому випадку, дозу аміачної селітри слід зменшити на масу діючої речовини азоту, яку буде внесено із нітроамофоскою (N64-80).
Варто зауважити, що поліпшення умов мінерального живлення культури в ранній термін веде до підвищення конкурентоздатності рослин по відношенню до бур’янів