Розтріскування стручків

22 лист 2018

УНИКНУТИ РОЗТРІСКУВАННЯ СТРУЧКІВ – МІНІМІЗУВАТИ ВТРАТИ ВРОЖАЮ

 

 

Чи знаєте ви, що генетична стійкість проти розтріскування стручків, якою відрізняються гібриди DEKALB, може значно скоротити ваші втрати насіння під час збирання врожаю? А також захистити вашу врожайність та звести нанівець усі ваші проблеми із падалицею.

 

 

 

 

Захистіть ваш врожай ріпаку з рішеннями DEKALB щодо проблеми розтріскування стручків.

 

  • Генетична стійкість проти розтріскування стручків гібридів DEKALB може істотно скоротити ваші втрати насіння під час збирання врожаю, поліпшуючи врожайність і мінімізуючи проблеми із самосівами.
  •  
  • Це особливо цінно для захисту від літніх штормів, затримок під час збирання врожаю, пов'язаних із погодними або робочими складнощами, а також недосконалими умовами для механічного збирання врожаю.
  • Навіть за низьких обсягів розтріскування використання гібридів DEKALB у разі затримки в збиранні врожаю на 6–7 днів може забезпечити вам перевагу в 60 євро/га у порівнянні з аналогічними гібридами без стійкості проти розтріскування.

 

Попри очевидну непомітність процесу, осипання насіння в період до і під час збирання врожаю вже давно є проблемою під час роботи з ріпаком.

 

Втрати врожаю озимого ріпаку, за оцінками незалежних експертів, в середньому становлять 15–20%. Однак вони можуть бути значно вищими за несприятливих погодних умов або тоді, коли збирання врожаю необґрунтовано затримується – іноді перевищуючи 70%.

 

Ризик втрати врожаю у багатьох випадках призводить до потреби у більш ранніх, аніж необхідно, десикації ріпаку та збиранні врожаю.

 

Кожен втрачений день наливання насіння, як відомо, призводить до зниження врожайності на 1–2%. Як наслідок, раннє збирання врожаю може спокійно призвести до 10%-ої втрати врожайності. Оскільки більша частина олії нагромаджується в другій половині періоду наливання насіння, раннє збирання також може серйозно зіпсувати олійність, не кажучи вже про проблеми з продажем урожаю, внаслідок наявності червоного насіння.

 

Крім втрати доходів, осипання насіння має серйозні наслідки для боротьби з самосівами у подальших посівах. Кожні 100 кг/га втраченого насіння призводять до 2000 потенційних рослин/м2, з якими доведеться боротися надалі.

 

На початку розробки гібридизаційної системи OGURA ми дізналися, що генетика, яку в ній застосовували, може зробити великий внесок у подолання особливої чутливості ріпакових стручків до осипання.

 

Селекція для поліпшення характеристик призвела до того, що ця властивість загубилася в інших селекційних програмах. Однак, визначивши її, ми змогли зберегти стійкість проти розтріскування в наших материнських лініях, виявити залучені гени та використати їх у селекції нових різновидів.

 

Відтоді наявність і цінність стійкості проти розтріскування стручків у наших провідних різновидах були підтверджені незалежними лабораторними вимірюваннями сили, потрібної для розкриття стручків, випробуваннями методом випадкового впливу у визнаних наукових центрах і серією польових випробувань у режимах затримки збирання врожаю, а також великим комерційним досвідом.

 

Наприклад, за умови відносно низького осипання випробування засвідчили, що наші стійкі проти розтріскування гібриди дали врожайність в середньому на 6% більшу після 7-денної затримки збирання врожаю у порівнянні з нестійкими гібридами. У грошовому еквіваленті ця перевага за врожайністю становила понад 50 євро/га.

 

Інші польові випробування продемонстрували близький до нуля рівень втрат унаслідок затримок під час збирання врожаю за умови використання наших передових селекційних розробок щодо стійкості проти розтріскування стручків у порівнянні з 25% втрат під час вирощування нестійких гібридів.

 

В середньому, у чутливих до розтріскування гібридів, кількість падалиці виявилися в 17 разів більше, після збирання врожаю, ніж після збирання наших найпередовіших гібридів.

 

За цих умов не дивно, що стійкість проти розтріскування стручків, яку ми першими розробили, високо оцінили виробники по всій Європі.

 

Вона забезпечує страхування від літніх штормів, які можуть призвести до серйозних втрат врожаю, а також від затримок під час збирання врожаю внаслідок погодних і виробничих труднощів.

 

Водночас вона дає змогу цілеспрямовано затримувати збирання врожаю за мінімального ризику втрат для підвищення врожайності ріпаку та його олійності. Це також дає змогу приділити першочергову увагу збиранню пшениці, де якість розмелювання є особливою вимогою.

 

Крім зменшення кількості падалиці у наступних посівах, наші різновиди зі стійкістю проти розтріскування також допомагають обмежити «зелений міст» осінньої рослинності, яка стимулює ранню активність шкідників і поширення хвороб.