Переможці урожайності української кукурудзи 2 бер 2015

У сезоні 2014 року компанія Монсанто провела конкурс на найвищу врожайність гібридів кукурудзи ДЕКАЛБ, насіння яких вирощене і вироблене в Україні. Сільгоспвиробники змогли пересвідчитися у високому потенціалі насіння ДЕКАЛБ українського виробництва й отримати прекрасні врожаї кукурудзи. Цього року компанія оголошує про проведення такого самого конкурсу.

 

Участь у конкурсі брали сільськогосподарські підприємства всіх регіонів України, які у 2014 році сіяли насіння кукурудзи ДЕКАЛБ українського виробництва. Перелік гібридів не обмежували. Площа під гібридом мала становити не менш як приблизно 70 га.

 

 

За результатами зібраної врожайності восени визначили 25 підприємств-переможців, 

представники яких на початку лютого цього року відвідали завод та лабораторію компанії Монсанто у Франції, ознайомилися із новітніми тенденціями компанії щодо доробки насіння та перевірки якості, а також оглянули фермерські господарства.

 

Як пройшла поїздка до Франції розповідають безпосередні учасники:

 

 

Денис Строгий,

ФГ «Строго», Харківська область

Під час поїздки у Францію ми пересвідчились, що всі процеси в лабораторії автоматизовані. Висока врожайність для нас – звичні будні. Не перший рік працюємо із компанією Монсанто, вирощуємо кілька гібридів. Торік нам запропонували насіння, вироблене в Україні, хоча зазвичай ми замовляли насіння іноземного виробництва. За вирощування гібрида ДКС 5143 на площі 87 га зібрали в середньому 133 ц/га. Вже замовили насіння на нинішній рік, розширюємо лінійку вирощуваних гібридів.

 

Микола Хісамудінов,

ТОВ «Урожайна країна»,Сумська область

Від поїздки залишилися позитивні враження, ми відвідали насіннєвий завод, лабораторію компанії Монсанто та оглянули ділянки гібридизації. Рівень інвестування компанії у розробки та перевірку якості насіння вражає. Усі процеси у лабораторії виконують роботи. Перевіряють із максимальною точністю всі показники в насінні, виробленому для Монсанто в різних країнах, також у лабораторії. Перевірки проводять навіть на рівні ДНК, встановлюють, приміром, приналежність батьківських ліній, які схрещувались, до певного гібрида.

 

Михайло Бунько,

ТОВ «Агробуд», Вінницька область

Дуже вдячний компанії Монсанто за поїздку. Сподобалась лабораторія. Туди проби на аналіз звозять із усього світу, із країн, де Монсанто вирощує кукурудзу. На власні очі переконався, що лабораторія має все необхідне обладнання, аби робити повні аналізи.

Було цікаво поспілкувалися із французькими фермерами, які вирощують насіння, та порівняти із нашим досвідом. Ми два роки тому вперше вирощували насіння для Монсанто на невеликій площі та зайняли по врожайності насіннєвої кукурудзи перше місце в Україні.

 

Іван Войцих,

Філія ПрАТ «Зернопродукт МХП» «Перспектив», Івано- Франківська область

Мені сподобалося, як на заводі компанії Монсанто нам розповідали про всі процеси доробки насіння. В лабораторії ознайомили із аналізами, які там проводять, як аналізують нові гібриди.

Новою для мене була інформація про біостимулятор ТОРК СТ. Це мене зацікавило, бо такого препарату до Монсанто не пропонував ніхто і я хотів би його випробувати.

 

Григорій Кочерга,

ПП «Альфа-Капітал»,Полтавська область

Якщо оцінювати поїздку за п’ятибальною шкалою – я дав би по п’ятірці за завод і за лабораторію. Вони просто молодці. Насіння компанії Монсанто сіємо вже 7 років поспіль, щороку закупляємо від 4 до 6 тис. посівних одиниць. Майже всю кукурудзу маємо Монсанто. Із насінням українського виробництва дістали добрий досвід. Безперечно, цьому насінню можна довіряти. Нам би було цікаво наступного року поряд висіяти один і той самий гібрид, отриманий за кордоном і в Україні.

 

Сергій Cкоропад,

ТОВ «Згода», Кіровоградська область

Поїздка видалася дуже корисною. До того ми бачили насіння лише в мішках, як його до нас привозять, а тут показали на заводі всі процеси наживу. Завод вразив своїм масштабом. Усі процеси повністю автоматизовані. Контроль дуже чіткий та високий. Навіть не виникає жодних сумнівів щодо підробок. Також ми зустрілися із французькими фермерами, які займаються насінництвом. Нам розповіли, як проводять сортове прополювання та доглядають за посівами. Цікаво, що ґрунти там не найкращі, але фермери докладають максимум зусиль, аби отримати високий урожай. Висока врожайність на пісках – це те, чого у них нам варто повчитися.

 

 

Роман Кучак,

ТОВ «КПК-Агроінвест», Львівська область

На заводі нам докладно розповіли, як насіння заходить, як його сушать, калібрують, протруюють, де зберігають насіння і де протруйники, наскільки автоматизований процес. У лабораторії показували, які вимоги в них щодо якості насіння, які параметри перевірки. Після приїзду я багато спілкуюся зі своїми спеціалістами, згадую щодня якісь тенденції із поїздки, постійно щось обговорюємо. Я працюю керівником господарства і шкодую, що не поїхав із агрономом. Такі поїздки і зустрічі слід робити частіше, вони дуже корисні. І варто не лише нам їздити до Франції, а і нехай французи також приїздять до нас.

 

Степан Лазюк,

ТОВ «Хрещатик Агро», Чернівецька область

Екскурсія заводом проводилася професійно, були дуже хороші перекладачі, розповідали в деталях процес визначення відсутності ГМО та інші складні процеси, які проводять по гібридах кукурудзи.

Насіння фірми Монсанто займає передові місця за врожайністю. Торік я вирощував на своїй демоділянці гібриди Монсанто і отримав результати, за якими вони дають у нашій зоні найкращий урожай.

Якщо мені запропонують два мішки з насінням: іноземного та українського виробництва, я насамперед візьму пробу й зроблю аналіз на схожіть, засміченість та бите зерно, а потім прийму рішення.

 

Володимир Баскевич,

ФГ «Поточище», Івано-Франківська область

Французи працюють, як мурахи. Все на високому рівні. У лабораторії відрегульована комп’ютерна техніка. На заводі нам показали всі процеси від початку до кінця, аж до завантаження у машини. У лабораторії визначають схожість, гібридність за допомогою електрофорезного методу та частку ураженого зерна тощо. Поки ми спілкувалися, тим часом машини проводили аналізи, і це було вражаюче.

Насіння, вироблене компанією Монсанто, ми висівали не вперше. Навіть в окремі роки насіння українського виробництва компанії мало вищу врожайність за імпортоване.

 

Максим Максименко,

ФГ «Аннушка», Миколаївська область

Найбільше мене вразила лабораторія, там де проводять генетичні аналізи. Вельми цікавою була екскурсія заводом.

Поїздки до французьких фермерів були насичені, цікаво було порівнювати їхній досвід зі своїм, бо наше господарство є представником теж фермерського сегменту сільгоспвиробників, тільки в іншому масштабі. З компанією Монсанто працюємо вже років з 10. Насіння ДЕКАЛБ українського виробництва ми сіяли другий рік і воно нічим не поступається закордонному. Тим паче, компанія перевіряє все насіння у Франції.

 

Віктор Слободяник,

СТОВ «Агрофірма «Агрорось», Черкаська область

Ми вирощуємо ділянку гібридизації компанії Монсанто гібрида ДК 4964 вже два роки. І торік отримали найвищу врожайність насінницьких посівів у Черкаській області – 4 т/га і перевірка в лабораторії показала схожість 99%. Мене вразило під час поїздки у Францію, що в лабораторії Монсанто визначають генетичну чистоту. На обладнанні перевіряють чи гібрид не перезапилився з іншим, які були помилки під час розмноження. Кожна партія, яку перевіряють, має лише номер і під час аналізу не знають навіть країну походження насіння.

Віталій Маслов,

ТОВ «Агрофірма Хлібна Нива», Одеська область

Сподобалося, як у лабораторії проводили досліди на чистоту селекції. Гібриди ДЕКАЛБ ми сіємо вже кілька років. А ось насіння українського виробництва сіяли вперше. Щодо врожайності, ми не помітили суттєвої різниці, бо виробник один – компанія Монсанто та все насіння перевіряють у лабораторії у Франції. Там у них стоїть дуже професійне обладнання та мають якісні препарати.

 

Віталій Сенюк,

ТОВ «Аграрна компанія 2004», Хмельницька область

Найбільше звертав увагу на саму роботу заводу, бо ми маємо таку ж саму лінію доробки в себе, включаючи протруювальну машину. Тож цікавив увесь технологічний процес, ми хочемо собі теж зробити фасування на піддони. Побачив усе, що планував. Лабораторія компанії дуже новітня, практично 80% усієї роботи на себе беруть роботи, нам до цього ще далеко.

 

Василь Ференц,

СГ ТОВ «Лище», Волинська область

Під час поїздки ми побачили, наскільки Монсанто випереджує за розвитком інші компанії. Лабораторія оснащена на сучасний манер. Аналізи проводять роботи, набагато швидше і точніше. Приміром, такий показник, як визначення схожості, то комп’ютер сам автоматично відраховує кількість і визначає, якщо корінець довший 2 см, то таке насіння стовідсотково зійде і в полі.

 

Олександр Кравчук,

ТОВ «Зернопродукт», Вінницька область

На заводі ми побачили весь процес від калібрування, протруювання, пакування, тобто все від «А» до «Я». Персоналу на заводі і в лабораторії небагато, все автоматизовано десь на 80%.

Цікаво було побачити фермерські господарства. Там займаються вирощуванням лише насіннєвої кукурудзи на замовлення заводу. Тому мають повний набір техніки винятково для вирощування кукурудзи. У зв’язку з тим, що кукурудзу мають у монокультурі, виробникам доводиться вносити вдвічі більше фунгіцидів.

 

Богдан Грушецький,

ПАП «Фортуна», Тернопільська область.

Сподобалося відвідування заводу, нам показали процес очищення, доробки, сушіння, протруювання і засипання у мішки. Високий рівень автоматизації – заміщення людської роботи машинами. Якщо порівняти з Україною, то у нас такої лабораторії немає ні за обладнанням, на за аналізами на ГМО. Раніше я думав, що українське насіння Монсанто перевіряють тільки в наших лабораторіях. Хоча я і раніше сіяв гібриди ДЕКАЛБ українського та іноземного виробництва, але тепер моя довіра ще окріпла.

 

Сергій Подорван,

ТОВ «ЧІМК», (холдинг ІМК), Чернігівська область

На заводі вразили об’єми, які там опрацьовують. Особисто мені було цікаво почути про генну інженерію та про визначення місту ГМ-домішок у насінні. Такі перевірки у нас в Україні не проводять. У Франції перевіряють також українське насіння, кажуть, що вимоги до українського насіння вищі за показниками сортової чистоти та схожості.

 

Роман Романщак,

ПрАТ НВФ «Урожай МХП», Черкаська область

Дуже сподобалося на заводі. Там все стерильно, обладнання все сучасне. Дивилися, як визначають енергію проростання насіння ріпаку, кукурудзи. Оглянули лабораторію, побачили, як насінини закладають в агар-агар, потім як пророщують, комп’ютер визначає діаметр проростків. Певен, що в українських лабораторіях не визначають енергію проростання за різних температур.

Віктор Петрашенко,

ТОВ «Вега Агро», Житомирська область На заводі

Монсанто дуже потужна лабораторія, де визначають вміст ГМО та перевіряють усі показники якості насіння. Думаю, що подібної лабораторії в Україні немає. Цікаво було поспілкуватися із фермерами і дізнатися, як вони працюють, яку специфіку роботи мають. Сіють 10 років на одному й тому самому полі кукурудзу і добре знають технологію вирощування саме цієї культури. У нас же в господарстві 9 культур і по кожній із них треба знати технологію.

 

Василь Сторожук,

ТОВ «Україна 2001», Хмельницька область

Сподобався огляд лабораторії: як перевіряють генетику, визначають масу тисячі насінин. Обладнання обслуговує невелика кількість персоналу. Ще до поїздки знав, що все насіння, яке виробляє Монсанто у різних країнах, перевіряють у цій лабораторії у Франції.

Гібриди ДЕКАЛБ українського виробництва сіяли вже кілька років. Вважаю, що таке насіння має вищу генетичну чистоту за те, що вирощують у Румунії чи Туреччині. Ймовірно, у нас повністю витримують технологічний процес вирощування. У себе в господарстві ми вирощуємо близько 7 тис. га кукурудзи. У конкурсі перемогли із гібридом ДКС 3795. Середня врожайність кукурудзи по господарству в сухому зерні становила 10,8 т/га. Майже всі гібриди маємо від Монсанто.

Іван Ткач,

ПАП «Агропродсервіс», Тернопільська область

На заводі Монсанто у Франції працюють дві лінії, одна лінія випускає насіння для України, Росії і Молдови, а інша – для Європи. Різниця в тому, що для Європи у мішок фасують по 50 тис., а для нас – по 80 тис. посівних одиниць. Ще для Європи застосовують інакші протруйники, сильніші.

 

Олег Пащенко,

ПрАТ ПЗ «Агро-Регіон», Київська область

На заводі дуже сподобалося, що насіннєву кукурудзу сушать завдяки спалюванню органічних відходів – стрижнів та обгорток. За рік на заводі збільшили об’єми доробки майже вдвічі та поставили нову лінію фасування. Всі процеси автоматизовані, нам показували протруювання, як точно там готують розчин. На заводі дуже слідкують за безпекою умов праці.