Коментарі команди селекціонерів ДЕКАЛБ Угорщини та України

10 лют 2016

 

 

 

ПЕТЕР КОНЦОЛ (PETER KONCZOL)

 

Згідно спостережень команди ДЕКАЛБ за погодними умовами, посуха досить негативно впливає на вирощування кукурудзи в Угорщині та Україні кожні три-чотири роки та розглядається як лімітуючий фактор в реалізації потенціалу врожайності у Центральній та Східній Європі. Цього року посуха призвела до врожайності на полях господарств у межах 2—10 т/га. Ті польові дослідження кукурудзи ДЕКАЛБ, де використовувалась інтенсивна технологія вирощування, свідчать про дещо вищі врожаї, які все одно суттєво різнилися між собою: 4—14 т/га. Цього року середня врожайність в Угорщині складає 6 т/га, в Україні - 5,6 т/га.

 

 Період настання посухи має значення

Кукурудза має три фази росту та розвитку: фаза активного росту, фаза цвітіння та фаза наливу зерна. Результати досліджень ДЕКАЛБ підтверджують, що розмір втрати врожаю залежить від того, коли протягом періоду вегетації виникає нестача води. Протягом фази активного росту з травня по червень рослини кукурудзи нарощують великий об’єм біомаси. У цей час розвиваються такі компоненти врожайності, як довжина качана та кількість рядів зерен. Посуха протягом цієї фази може призвести до втрат урожайності в розмірі 15—35%.

Однак протягом фази цвітіння та наливу зерна втрата врожайності може складати 40—50%. Кукурудза найбільш чутлива до посухи протягом цвітіння, оскільки саме в червні та липні рослини використовують найбільшу кількість вологи. В Україні це було основною проблемою минулого сезону вирощування. Окрім цих проблем, цвітіння також відбувається в той час, коли в Центральній та Східній Європі найвищі значення температур та найсухіші умови, що призводить до високої ймовірності посухи. На сході України посухостійкі гібриди ДЕКАЛБ виявилися дуже цінними для захисту врожайності цього літа.

Протягом наливу зерна в червні та липні втрата врожайності через посуху також може бути суттєвою. Кукурудза — це рослина, якій для життєдіяльності необхідна волога. Використання генетики, як у випадку з посухостійкими гібридами кукурудзи ДЕКАЛБ, дозволяє знизити втрату врожайності, але існує той рівень, коли генетика не здатна суттєво допомогти. Такою була ситуація в 2003, 2007 та 2012 рр., коли вплив посухи був ще сильнішим і багато фермерів зазнали повних втрат врожаю.

 

На що здатні посухостійкі гібриди?

 

Термін «посухостійкість» використовується по відношенню до гібридів на кшталт лінійки HD насіннєвого бренду ДЕКАЛБ і означає меншу втрату врожайності посухостійким гібридом порівняно з іншими гібридами за суворих, посушливих умов. Вони представляють собою дуже корисний засіб для запобігання ризику, викликаного посухою.

Роботи селекції з метою досягнення посухостійкості — складний процес, оскільки здатність гібриду виявляти хороші властивості за посушливих умов є наслідком поєднання генетичних і фенотипових особливостей, накопичених завдяки селекції та відбору. Кукурудза має багато ознак, які здатні допомогти підтримати продуктивність за посушливих умов. В селекційних програмах ДЕКАЛБ звертає особливу увагу на ті ознаки, які забезпечують найефективнійший «комплекс захисту» від посухи. Для цього фахівці постійно вивчають поведінку та характеристики, що можуть бути пов’язані з «посухостійкістю».

Для селекційних програм ДЕКАЛБ поставлені прості цілі: підвищення потенціалу врожайності та наділення гібридів такими корисними особливостями для захисту потенціалу врожайності, як якість стебел та кореневої системи, а також стійкість до хвороб.

Гібридами, які найкраще демонструють посухостійкість, є ДКС 4014, ДКС3939, ДКС 3511, ДКС 4408, ДКС 4590, ДКС 4490, ДКС 4608, ДКС 4964, ДКС 4795 і ДКС 5031; вони мають дуже високий потенціал врожайності в поєднанні з хорошою посухостійкістю, а також додаткові агрономічні характеристики для створення найбільшої цінності для сільгоспвиробників.

 

 

 

 

 

Вся інформація, надана усно або письмово компанією Монсанто або її працівниками, включаючи інформацію в цій статті, є тою, якій можна довіряти, але не є гарантією компанії Монсанто щодо продуктивності або придатності продуктів, що може залежати від локальних кліматичних умов або інших факторів. Монсанто не несе відповідальності за таку інформацію. Ця інформація не може формувати частину будь-якого договору з Монсанто, якщо інше не зазначено в письмовій формі.