Висихання кукурудзи

29 жовт 2018

При досягненні фізіологічної зрілості вміст вологи в кукурудзи становить близько 30%. Однак, існує багато факторів, що впливають на швидкість вологовіддачі кукурудзи в полі після досягнення зрілості. Високі температури та сухий клімат можуть прискорити швидкість висихання, в той час як в вологих та прохолодних регіонах цей процес навпаки уповільнюється. Також варто звернути увагу на те, що, при пізніх посівах, кукурудза висихає довше


Загалом сума активних температур необхідна для досягнення оптимального вмісту вологи в 14% в кукурудзі дорівнює 30 на кожну одиницю вологи. Після досягнення зрілості типовий коефіцієнт висихання кукурудзи може становити від 0,4% до 0,8% втрати вологи на день, однак, ці показники можуть змінюватися. Як правило, швидкість втрати вмісту вологи продовжує зменшуватися з пониженням температур та скороченням світлового дня. Відповідно до результатів досліджень, кукурудза втрачає в день близько 0,5% вологи при сумі активних температур 12, але, при збільшенні суми активних температур до 22, цей показник зростає до 0,75% (табл. 1).

 

Таблиця 1.


Інформація щодо відсотку вологи кукурудзи під час дозрівання може допомогти спрогнозувати вологість зерна за різних потенційних датах збирання врожаю. Рік з великим рівнем опадів і затримками при посіві можуть призвести до повільного висихання кукурудзи. Проте, при високій сумі активних температур, цей процес може бути прискорено. Інші фактори також можуть відіграти свою роль при затримках в збиранні врожаю. Наприклад, за умов раннього посіву, кукурудза може розвинути неглибоку кореневу систему через високу вологість. Крім того, збільшення конкуренції стебел кукурудзи може призвести до більш високих, ніж зазвичай, втрат врожаю внаслідок збільшення ризику ламкості стебла.

 

Вплив фізіологічних характеристик на вологовіддачу кукурудзи

Стан качана та обгортки кукурудзи також може вплинути на швидкість висихання, особливо за погодних умов несприятливих для швидкого висихання зерна.
Кількість і товщина покривного листя. Менше та тонкіше покривне листя качана може призвести до швидшої втрати вологи.

• Раннє відшарування обгортки качана може призвести до більш швидкого висихання зерна.

• Відкрита на кінцях обгортка качана кукурудзи може забезпечити швидшу втрату вологи зерна.

Щільність прилягання обгортки. Менш щільна обгортка качана може сприяти більш швидкій втраті вологи зерном.

Кут нахилу качана. Качани, що випадають з вертикального положення після зрілості, швидше за все втрачають вологу. Прямі качани можуть накопичувати додаткову вологу з опадів.

 

Втрата урожаю кукурудзи

За вологості зерна кукурудзи близько 23% - 25% можливо розпочинати жнива . При цьому рівні вологості, зернівки легко відділяються від стрижня, а стебла, як правило, є більш стійкими, що збільшує ефективність збирання. Допустимий рівень втрати врожаю за умови своєчасного та ефективного збору складає від 1 до 2%.


З іншого боку, затримка дати збирання врожаю для досягнення вологості кукурудзи до 17-19%, може заощадити на витратах пов’язаних з штучним досушуванням. Однак, оскільки кукурудза висихає в полі, збільшуються ризики надмірних втрат врожаю, більшість яких є механічними, викликаними осипанням. Таке рішення може призвести до збільшення втрат до 2-8%.