Ріпаки на всі смаки. «ДЕКАЛБ Академія» — черговий модуль»

18 серп 2015

Журнал «Зерно»

Селекційний інноватор «Монсанто» наполегливо продовжує агрономічні і технологічні практики, надаючи змогу численним партнерам компанії отримувати найсвіжіші й найактуальніші знання у польових умовах. Слайди та презентації — справа хороша, однак бачити і порівнювати гібриди та їх розвиток у реальних посівах — заняття цікавіше та корисніше. Одна з програм для ключових клієнтів «Монсанто» — ексклюзивна «ДЕКАЛБ Академія» провела чергове навчання – практичний модуль з озимого ріпаку для агрономів холдингу «Кернел» у Хмельницькій області.

Переймаючись тим, аби клієнти «Монсанто» отримували максимальну вигоду від вирощування гібридів ДЕКАЛБ®, фахівці компанії намагаються озброїти якомога глибшими знаннями своїх партнерів. Максимум практики — головний лейтмотив подібних заходів. Оскільки успіх аграрія часто визначається не лише його здатністю забезпечити високоефективну технологію вирощування, а й умінням правильно підібрати гібриди для господарства, цьому загалом і було присвячено навчання. Від правильного вибору гібридів залежить вивіреність технології, особливо в агрохолдингах, де значні площі посіву і всюди треба вкластись у терміни сівби та збирання. Оглядаючи виробничі посіви озимого ріпаку в Старокостянтинівському районі на Хмельниччині (філія «ЕнселкоЗахід» групи компаній «Кернел»), провідні фахівці компаній холдингу цікавились секретами технології на кожному полі, а Володимир Ревко, головний агроном кластеру «ЕнселкоАгро», разом із фахівцями «Монсанто» – Вадимом Пащенко, Русланом Кривулько, Юрієм Гойсюком та Юрієм Мельником – характеризували морфологічний стан рослин, особливості розвитку гібридів, їхні переваги та сильні сторони, розповідали про технологічні операціїї на полі – від посіву до підживлень та захисних обробок. У компанії використано метод поєднання вирощування двох типів гібридів ріпаку – із повільним та класичним темпами розвитку. ДК Секюр на першому полі промислових посівів представляв лінійку низькобіомасових зимостійких гібридів. Такі гібриди висіваються раніше за класичні (на місяць-півтора!), у зимівлю входять не перерослими (в оптимальній для себе фазі – 10-12 листків) і навесні через повільне відновлення вегетації не пошкоджуються весняними приморозками.

Оскільки такий гібрид досить повільно розвивається, то потребує мінімальної кількості обробок перед входженням у зиму. До того ж це один із гібридів, котрий підходить під технологію No-till, що підтверджує робота з ним ФГ «Світанок» на Сумщині – абсолютно не ріпакосійній зоні, де він постійно забезпечує врожайність 3,9-4,2 т/га. Гібрид класичної групи, уже перевірений часом, Ексагон на іншому полі був просто велетенським – навіть найвищі учасники заходу, пройшовши кілька кроків, губились у його посівах. Подальше ознайомлення з морфологічно-генетичними характеристиками  гібридів озимого ріпаку ДЕКАЛБ проходило на демопосівах. Здебільшого тут говорив Руслан Кривулько, керівник відділу селекції та сортовипробування озимого ріпаку компанії «Монсанто», щодо особливостей технології вирощування демонстрованих гібридів його доповнювали Костянтин Новіков, менеджер з маркетингу по ріпаку компанії «Монсанто», та Юрій Гойсюк, менеджер по роботі з ключовими клієнтами в Хмельницькій області.

 

…Якщо ви заїхали на ріпакову площу і зерно наповнює бункер, а не летить при молотьбі у скло комбайна – це точно ріпак «Монсанто»…

Із розмови комбайнерів

 

Красиві густі ріпаки різної висоти викликали жваве захоплення учасників практичного заняття. Серед нової генерації комерційних гібридів бренда були представлені:

Ексель — національний стандарт України у мережі сортовипробування, один з найкращих за адаптивною здатністю, високою стійкістю до фомозу, осипання та високим виходом олії;

ДК Екстрон — гібрид з високою зимостійкістю, стійкістю до розтріскування стручків та високою посухостійкістю. Гібрид витримує зменшення передзбиральної густоти, зберігаючи найвищий потенціал врожайності за рахунок доброго гілкування;

• ДК Ексторм — займає передові позиціїна ріпаковому ринку у Європі, що вдало поєднує у собі ранньостиглість, стійкість до осипання, фомозу та стабільність врожаїв. За рахунок морфо-біологічних компенсаторних властивостей цей гібрид показав високу пластичність щодо технології та використання азотних добрив;

ДК Ексквізіт – середньопізній гібрид з широкими адаптаційними можливостями, має високу зимостійкість та стійкість до осипання, один з лідерів за врожайностю серед усього розмаїття сучасного ріпакосійного поясу;

 

Коментують професіонали

Володимир Ревко, головний агроном філії «Енселко-Агро», 94 тис. га, група компаній «Кернел»:

– Наша співпраця з «Монсанто» триває вже не один рік. Гібриди озимого ріпаку і кукурудзи ДЕКАЛБ® забезпечують нам стабільні й високі врожаї, а консультацій, подібних сьогоднішнім, у нас проходить по три-чотири з кожної культури щосезону. Ми постійно висіваємо широку лінійку гібридів і спостерігаємо, котрі з них краще себе демонструють у наших умовах. Ріпак вирощуємо перший рік, і, як видно, посіви стоять нівроку. Торік, саме цієї пори, «Монсанто» возила нас по Україні, ми дивилися їхні гібриди у промислових посівах, після чого обрали по два, відповідно для наших північних і для південних земель. А на демопосівах ми постійно випробовуємо не менш 30 таких гібридів.

 

Юрій Щербань, головний агроном філії «Енселко–Південь», 46 тис. га, група компаній «Кернел»:

– Ми вирощуємо гібриди ДЕКАЛБ® на майже половині кукурудзяних площ – 9 тис. га. Під ріпак, котрим розпочали займатись лише минулого року, виділено 4,5 тис. га, в урожаї 2015‑го року буде й частка

(843 га) гібрида Ексель – посухостійкого, одного із кращих для високотехнологічного вирощування. На наступний рік плануємо придбати ще два нових гібриди Монсанто. Один із них– середньопізній ДК Ексквізіт, із потужним гілкуванням для зони з достатнім рівнем зволоження (його тут не демонстрували). Ріпаки ДЕКАЛБ® теж нам подобаються. За чудовими зовнішніми морфологічними ознаками посівів бачимо, що з вибором ми не прогадали. У гібридів хороша зимостійкість: вони у відмінному стані увійшли в зиму і такими самими з неї вийшли. Конкретніше оцінимо вже по бункеру. До того ж у компанії завжди є новинки, котрі приємно дивують, оскільки робота постійно триває. Також подобається в наших стосунках чесність, відвертість та конфіденційність – до вас ніколи не потрапить неперевірений гібрид, без нашої згоди ніколи не обговорюють нюанси наших технологій з іншими компаніями, що теж нині важливо.

 

Юрій Гойсюк, менеджер по роботі з ключовими клієнтами в Хмельницькій області, ТОВ «Монсанто Україна»:

– На сьогоднішньому занятті «ДЕКАЛБ Академії» ми акцентували увагу на технологічності наших

ріпаків, основних моментах, що забезпечують стабільність їх урожаїв. У портфоліо ми маємо два типи ріпаків, які характеризуються: один –повільними темпами розвитку в осінній період, меншою біомасою габітусу і підвищеною зимостійкістю, другий – класичний гібрид зі швидкими осінніми темпами росту і підвищеною біомасою рослин. В агрохолдингах, де значні площі посіву, ми рекомендуємо розпочинати сівбу з гібридів з повільними темпами розвитку – ДК Седона, ДК Секвоя, ДК Секюр, котрі увійдуть у зимівлю з меншим використанням рістрегуляторів. Потім –сіяти лінійку класичних гібридів. Саме це і було продемонстровано сьогодні в польових умовах агрохолдингу – на демонстраційних посівах наші гібриди були представлені у широкій лінійці.

 

Руслан Кривулько, керівник із селекції озимого ріпаку, ТОВ «Монсанто Україна»:

– Для забезпечення виробників гібридами озимого ріпаку, найкраще пристосованими до широкого спектру умов навколишнього середовища України, ми маємо найбільшу кількість зареєстрованих гібридів. Половина від занесених у Реєстр сортозразків буде доступна виробникам олійного насіння у поточному сезоні. Це гібриди – Ексагон, Ексель, ДК Ексвізіт, ДК Екстрон, ДК Ексторм, ДК Ескповер, ДК Іммінент КЛ, ДК Імідо КЛ, ДК Секюр, ДК Секвоя, ДК Седона, ДК Сенсей, ДК Сеакс. Ми можемо підібрати гібриди для різних типів ґрунтів: одні краще реагують на високі дози азотних добрив, інші – забезпечують достатній рівень урожайності навіть на фоні низьких і середніх норм добрив, є група гібридів, придатних для вирощування за технологією Clearfield®. Усе актуальнішою потребою стає стійкість гібридів ріпаку до фомозу. У нашому портфоліо є плеяда таких гібридів (із геном стійкості RLM7), а також із полігенною стійкістю. Це забезпечить зменшення витрат на фунгіциди, знизить витрати від осипання, загалом покращить економічні показники. Поруч із зареєстрованими, проходять випробування принципово нові гібриди з покращеними господарсько-корисними ознаками. Невдовзі ми зможемо запропонувати зовсім нові гібриди з поліпшеним жиро-кислотним профілем – HOLL (High Oleic and Low Linolenic). Ці продукти мають харчову олію найвищої якості, що не поступається за якісними показниками та лікувально-профілактичними властивостями оливковій. У передреєстраційних скринінгах щорічно вивчаємо близько 800-1000 нових експериментальних гібридів у 10-13 пунктах по Україні.