Сила природи на допомогу генетиці 16 груд 2015

 

журнал «Зерно»

Важливим завданням для кожного аграрія є розкриття всього потенціалу, закладеного в уже протруєному насінні. Кожен знає, наскільки важливим є надання хорошого стартового росту насінині, створення оптимальних умов для живлення, зростання та розвитку рослин. Надалі це гарантує кращу енергію росту і, як результат, більш високі врожаї. Розуміючи важливість цього процесу, компанія «Монсанто» звертає велику увагу на розробку механізмів, які допоможуть максимально реалізувати потенціал урожайності насіння кукурудзи бренда ДЕКАЛБ. Що ж є цим інноваційним стимулом для рослин? Це так звані ЛХО (LipoChitoOligosaccharide). Технологія ґрунтується на функціональних властивостях молекули LCO, яка здатна підвищувати ефективність живлення рослини кукурудзи, стимулюючи важливі ростові процеси: розвиток кореневої системи та сходів на початкових стадіях. Механізм дії ЛХО такий: насіння обробляють препаратом у мікродозах (0,4 мл/кг), що позитивно впливає на обмін речовин у рослині та створює передумови для прискореного стартового росту насіння. Активною речовиною препарату є синтезована молекула ліпохітоолігосахариду (LCO), що виконує функції біологічного інокулянту, який пролонговано підсилює ефективність поглинання елементів живлення та води й забезпечує кращу стресостійкість рослин. Якщо бути точним, самі рослини в критичні періоди можуть синтезувати ліпохітоолігосахариди для підвищення потенціалу стресостійкості. Специфіка LCO-молекул проявляється в стабілізуючій дії на всі обмінні процеси під час росту та розвитку рослин. Особливо хочеться відзначити, що формула препарату Торк СТ спеціально розроблена для комплексного застосування зі стартовими добривами, а також мікродобривами та пестицидами для використання в промислових умовах на насіннєвих заводах. Обробка Торк СТ ніяк не впливає на ефективність раніше нанесених препаратів (рис.1).

Були проведені масштабні дослідження продукту Торк СТ і його впливу на кукурудзу спільно з Інститутом кормів та сільського господарства Поділля УААН. Для випробувань задіяли двадцять сім локацій із різним типом ґрунтів у всіх регіонах України. У результаті були отримані дані, які наочно доводять ефективність препарату Торк СТ. Він уже на перших стадіях проростання насіння справляє активний вплив на формування більшої кореневої маси рослин. Що своєю чергою дає можливість кукурудзі успішно протистояти різним несприятливим погодним чинникам.

Як відомо, різні типи ґрунтів мають різні характеристики: механічні, хімічні та фізичні. Дуже важливо було оцінити ефект від обробки препаратом Торк СТ залежно від цих показників, для чого було проведено кропітку роботу з відбору ґрунтів та їх аналізу. Потім, згідно з методикою випробувань, здійснено масштабний експеримент щодо оцінки впливу складу ґрунтів на ефективність роботи препарату Торк СТ (див. рис. 4). Отримані результати дають нам змогу констатувати, що стимуляція росту кореневої системи (як головних коренів, так і кореневих волосків) легко оцінюється навіть візуально. На всіх типах ґрунтів було відзначено стабільне збільшення цього показника. Так само можна засвідчити загальне зміцнення рослин, як результат розвиненої кореневої системи та поліпшення обміну речовин загалом. Окрім випробувань на дослідних ділянках Інституту кормів та сільського господарства Поділля УААН, нам так само було потрібно переконатися в ефективності Торк СТ безпосередньо у полі. Понад 40 різних локацій випробувань препарату Торк СТ у виробничих умовах було розподілено по всіх регіонах України. І на всіх ділянках був відзначений потужний старт рослин на ранніх етапах вегетації. Кращий розвиток кореневої системи на початковому етапі давав рослинам змогу ліпше поглинати потрібну волог та поживні речовини (див. рис. 5) У пізніші фази вегетації, коли почав спостерігатися дефіцит вологи в ґрунті, це відіграло важливу роль у вологозабезпеченні та живленні рослин, дало змогу сформувати врожай, зберегти його за настання посухи в період цвітіння кукурудзи та наливання зерна.

Як свідчать наведені дані, Торк СТ чудово впорався з поставленим завданням. Препарат допоміг аграріям реалізувати більший потенціал врожаю на їх полях, незважаючи на різні стресові чинники, що мали місце 2015 року. Потужна коренева система забезпечує рослинам кращий доступ до поживних речовин і вологи, більшу можливість протистояти посушливим умовам, ліпшу адаптацію до різних типів обробітку ґрунту.