Дефіцит магнію на ріпаку

22 лист 2018

Потреба ріпаку в магнію

Хоч магній і не є одним із мікроелементів, його наявність в рослинах має виняткове значення. Саме тому його часто додають до багатьох комплексів підживлення.  Особливо його багато в складі кукурудзи і ріпаку, в яких 1 кг свіжого листя може містити від 300 до 800 мг магнію, з яких 30-80 мг входять до складу хлорофілу. Таким чином, потреба ріпаку в магнію не повинна ігноруватися і, при необхідності, не слід зволікати з внесенням додаткових добрив. 


Магній необхідний ріпаку, так як він входить до складу хлорофілу, який містить 15–20% усього магнію, що засвоюється рослиною , сприяє обміну речовин в клітинах, сприяє утворенню і транспорту нових поживних речовин, активує ферментні системи, стабілізує ріпаки в кислотних грунтах, істотно збільшує утворення білків та вуглеводів, а також допомагає вивільненню води з грунту. Також важливо пам’ятати, що магній в ріпаку виконує важливу роль у процесі фотосинтезу.


Магній в більшій кількості зберігається в молодих органах рослин та в насінні. На відміну від кальцію, він більш рухомий і може повторно використовуватися рослиною. 

 

Дефіцит магнію в ріпаку

Дефіцит магнію в ріпаку є найнебезпечнішим в грунтах з високим рівнем кислотності, так як без захисту, який надає ця речовина, окисні процеси посилюються, і це призводить до руйнування хлорофілу. Дефіцит найчаcтіше проявляється на вилужених гумусних і піщаних вапнякових грунтах. Ситуація також погіршується на грунтах багатих калієм або з великою кількістю внесених калійних добрив. 

 

Брак магнію в ріпаку знижує врожайність, гальмує синтез білків, зменшує їх вміст та погіршує якість. Настача магнію негативно впливає на процеси цвітіння та запилення, що обмежує зав’язування качанів і формування зерна та погіршує морозостійкість ріпаку. Для формування високого врожаю зерна вміст магнію у листо-стебловій масі має становити 0,12–0,3 % сухої речовини.

 

Симптоми дефіциту магнію

Дефіцит магнію в ріпаку проявляється поступово та може бути діагностованим за наступним ознаками:

  • Плямистий (міжжилковий) хлороз листя 

  • Хлоротичні плями вздовж листової пластинки

  • Мармуровість та жовтуватість країв нижніх листків

  • За сильного дефіциту листки відмирають і опадають

  • Білі а потім коричнево-білі смуги на листі, які згодом переходять на колос

 

Дефіцит магнію в ріпаку   Як розпізнати дефіцит магнію в ріпаку

 

Боротьба з проблемою дефіциту магнію в ріпаку

Як вже згадувалося раніше, магній і калій протидіють один одному і дефіцит магнію в ріпаку частіше розвивається в грунтах з великим рівнем калію. Це також погіршується тим, що калій більш стійкий і не вимивається з грунту з такою ж швидкістю, як магній. 


Щоб запобігти виникненню нестачі магнію необхідно збільшити обсяг внесення органічних добрив. Одним із варіантів протидії було б вапнування, та останнім часом все менше господарств його використовують. 


Внесення магнію в грунт матиме сприятливий ефект, однак, також варто пам’ятати, що магній дуже добре засвоюється в рослинах через листя, легко проникаючи крізь кутикулу.