Дефіцит азоту на ріпаку

11 лист 2018

Потреба ріпаку в азоті 

Азот досить часто є найважливішим елементом, необхідним для живлення та розвитку ріпаку. Потреба ріпаку в азоті відіграє особливо важливу роль на стадії формування листків, так як саме ця речовина необхідна для утворення листя та стебла. Забезпечення рядом поживних речовин, серед яких і азот, є невід’ємною складовою формування кореневої системи ріпаку і допомагає рослині відновитися після зимового періоду. Саме тому,  дефіцит азоту на ріпаку може привести до втрати врожаю. 


У грунті азот може знаходитися в кількох формах, постійно змінюючи кількість і змінюючи форму з однієї на іншу. Разом з тим, кількість азоту в грунті, що може використовуватися ріпаком, складає від одного до трьох відсотків. Азот є однією із складових найважливіших органічних сполук, таких як білки, нуклеїнові кислоти, ферменти, амінокислоти. Його також можна спостерігати в молекулах непротеїнових речовин. Найважливіша роль азоту в вирощуванні ріпаку - це утворення білку, характерного саме цій рослині.

 

Дефіцит азоту на ріпаку

Дефіцит азоту на ріпаку явище не рідке, так як виникає в різноманітних умовах, від посухи до надмірної вологи. Саме через це, правильний підбір гібриду ріпаку є важливим для отримання додаткової переваги.   Найбільше нестача азоту на ріпаку впливає на ріст рослини, сповільнюючи розвиток та зменшуючи цвітіння. Стебло стає дуже слабким, а листя припиняє свій ріст.


В першу чергу дефіцит азоту на ріпаку можна помітити на кінчиках листків та на листках нижнього ярусу. Зміна кольору листя ріпаку пояснюється сповільненням синтезу хлорофілу, для якого азот є необхідним. За нестачі азоту синтез нових сполук у живих клітинах ріпаку вповільнюється, а згодом і припиняється. 

Дефіцит азоту на ріпаку

 Дефіцит азоту в ріпаку - симптоми

 

Дефіцит азоту може бути спричинений декількома явищами, серед яких погодні умови (посуха або надмірні дощі, які вимивають та вилуговують грунти), рівень кислотності грунту (низький, так само як і високий), нестача органічних речовин, або внесення їх у занадто великій кількості. Рівень азоту також часто залежить від рослин-попередниць та сусідніх посаджень, які можуть поглинати більку кількість поживних речовин. 

 

 

 

Симптоми дефіциту азоту

Дефіцит азоту на ріпаку проявляється поступово та може бути виявленим за наступними характеристиками:

 

  • Розвиток хлорозу

  • Змінюється забарвлення листя до світло-зеленого або жовтуватого кольору

  • Стебла припиняють ріст та скорочуються

  • Раннє опадання зав’язі.


Азот допомагає ріпаку пережити холод, так як завдяки йому створюються резервні запаси поживних речовин, які допомагають при пониженні температур. Однак без поповнення запасів азоту і після використання всіх резервів, стан рослини навесні може погіршитись. Тому важливим стає внесення добрив зі вмістом азоту. Для отримання оптимального врожаю, ріпак потребує від 60 до 100 кг азоту в залежності від розміру рослини.